Ако мислите дека можеме да се бориме со главоболката само со таблетите – не сте во право, бидејќи понекогаш тие само ја влошуваат ситуацијата.

Ова се три начини кои навистина ќе ви помогнат на долг рок за намалување на мигрената и главоболки:

Редовен секс
Сексот води до ослободување или целосно отстранување на главоболките  предизвикани од мигрена, велат невролозите. Истражувањата покажале дека половина од луѓето кои страдаат од главоболки почувствувале големо олеснување откако имале секс. Причината за тоа е лачењето на ендорфинот, “природнниот лек на телото против болките”, коj ја намалува или целосно ја елиминира главоболката.

Седете исправено
Ако не седите исправено на вашата столица, може да добиете главоболки. Позицијата на телото во облик на буквата С е крајно неповолна, поради притисокот врз нервите, што доведува до болка во главата. Затоа е важно, вашите стапала да се на подот и да седите исправено.

Треба да пиете доволно вода и да го масирате челото и вратот
Главоболките можат да се намалат со правилна хидратација и редовна 5-минутна масажа на челото и вратот.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваКнижевен водич низ празниците!
Следна објаваYouTube видеото “Rewind” го надмина “Baby” на Justin Bieber!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР