Промената на времето во комбинација со напорниот работен распоред и стрес, може да го ослаби имунитетот, затоа ви предлагаме рецепт за пијалок кој ја спречува есенската вироза.

Овој пијалок се состои од ѓумбир, куркума, портокал и мед. Тој е богат со витамин Ц, антиоксиданти, ги уништува вирусите и дава енергија, а е одлична помош за болното грло. Ѓумбирот и куркумата се познати по своите антиинфламаторни својства. Друга состојка што го прави овој пијалок моќна е планинскиот мед кој има помоќен антибактериски ефект од другите видови на мед.

Состојки:
1/2 чаша сок од портокал
нарендано парче ѓумбир
2 лажици мед
лажичка куркума

Ставете ги сите состојки во блендер и пијте го овој пијалок два пати на ден.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваТренди кожени јакни за есен 2018!
Следна објаваНајубави и најбарани модели на есенски и зимски капути за 2018 година!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР