Ерик Булатов – руски сликар (85), образуван на уметничкиот институт Суриков во Москва, каде што дипломирал 1958 година.

Одбивајќи да заработува пари за живот од државни нарачки во времете на советскиот сојуз, Булатов се посветува на изработка на илустрации на книги за деца, за кои добил и бројни награди.

Во 1960 година ја формира групата Сретенски булевар со Илија Кабаков, Олег Василев и други. Подоцна станува близок до московските концептуалисти.

Сликите на Булатов се од голем формат, полни со боја, реалистични слики на пејсажи, неба, урбани амбиенти и луѓе, преку кои се исликани зборови или фрази, богати со метафора.

Неговите дела се наоѓаат во бројни музеи низ светот од Гугенхајм во Њујорк, Бобур во Париз, Музеј на модерната уметност во Москава и други.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваПарфемот Versace Eros Flame инспириран од бесмртните љубовници!
Следна објаваКлопмите DIOR се хит на есента!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР