John Singer Sargent

роден 12 јануари 1856 во Фиренца Италија, умрел 14 април 1925 Лондон Англија

Американски сликар, еден од најзначајните портретисти на своето време. За време на својата кариера создал околу 900 слики во масло и повеќе од 2000 акварели. Родителите му се Американци, образуван во Париз, а живеел во Лондон.

Познат е како водечки портретиста на високата класа од едвардијанска ера. Поголемиот дел од животот го живеел во Европа.

Портретите ги работел со виртуозност каде што доминира гестот. Во портретот е близку до реализмот, додека во пејсажите покажува допирни точки со импресионизмот.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваАфриканските кралици кои ја сменија светската историја!!
Следна објава„Pastel – Wine and Dine” и шеф Огненовски со нов концепт!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР