Овогодинешното издание на филмскиот фестивал “Браќа Манаки” ќе се одржи од 22 до 29 септември. Под слоганот “Симнуваме капа” во овие седум дена ќе бидат прикажани вкупно 95 филмови. Отворањето на фестивалот ќе го одбележи прикажувањето на краткометражниот филм на режисерот Игор Иванов Изи, “Љубовникот”.

На првата фестивалска вечер  посетителите ќе можат да го проследат филмот “Истребувач 2049” во чест на оскаровецот Роџер Дикинс кој е овогодишен добиник на наградата за животно дело “Златна камера”.

Последниот ден по доделувањето на главните  награди ќе биде прикажан краткиот филм “Скаут” на македонскиот режисер Алекс Цветков кој живее и работи во САД.

Овогодинешна гостинка на фестивалот ќе биде филмската звезда Клаудија Кардинале.

Фестивалскиот спот го изработи режисерот Вардан Тозија во соработка со Вертиго визуел, како и со младите соработници од ФДУ од Скопје.

39 Манаки

Погледнете го фестивалскиот спот, кој го изработи режисерот Вардан Тозија во соработка со Вертиго визуел, како и со младите соработници од ФДУ од Скопје.

Posted by International Cinematographers' Film Festival MANAKI BROTHERS on Friday, 7 September 2018

СПОДЕЛИ
Претходна објаваНова Camper колекција инспирирана од виртуелниот свет!
Следна објаваНова еко-акција на Пивара Скопје, Пакомак и Холандската амбасада
"Art will remain the most astonishing activity of mankind born out of struggle between wisdom and madness between dream and reality in our mind!"! My main fields of interest are arts and culture, but I am easily adaptable to different types of topics. Intrinsic interest in these two fields, of which I have followed successive developments, and in their singular and profitable union: scientific abstraction and sensory rapture, ephemeral and predictive, the attribute of success and the spirit of ‘innovation. ---------------------------------------------------------------------------------- Со повеќе од солидни познавања на класичната уметност и со исклучителнo познавање на француската мода и стил на живеење, Маја ја презентрира убавината на уметноста во посебните мигови на секојдневието, нагласувајќи го акцентот на идиличните егзотични патувања. Формалната цел на убавината е страста на љубовта; (нејзина омилена изрека).

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР