Добро избалансираната исхрана, заедно со физичката активност е основа за добро здравје.

Здравата исхрана вклучува конзумирање на висококвалитетни протеини, јаглени хидрати, здрави маснотии, витамини, минерали и вода во храната. Исхраната на овој начин, помага да ги одржувате секојдневните функции на вашето тело, оптимална телесна тежина и може да помогне во превенција на болести.

Ова се десетте најздрави видови на храна кои секој човек треба често да ги косумира.

  1. Лимон

Само еден лимон има повеќе од 100 проценти од дневниот внес на витамин Ц, што може да помогне да се зголеми “добриот” HDL холестерол и да се зајакнат коските. Цитрус флавоноидите кои се наоѓаат во лимоните, можат да помогнат во инхибирање на растот на клетките на ракот и да дејствуваат антивоспалително.

2.Брокула

Едно средно стебло брокула содржи повеќе од 100 проценти од дневниот витамин К и речиси 200 проценти од препорачаната дневна доза на витамин Ц – две суштински хранливи материи за коските.

3.Црно чоколадо

Само една четвртина дневно може да го намали крвниот притисок кај инаку здрави лица. Какаото е богато со флавоноиди, антиоксиданси кои се покажаа добри за намалување на “лошиот” ЛДЛ холестерол, а го зголемуваат”добриот” ХДЛ ниво.

4.Компир

Само еден сладок компир има речиси осум пати поголема количина на витамин А кој се бори против ракот и кој ви е потребен секојдневно.

5.Лосос

Голем извор на омега-3 масни киселини, кои се поврзани со намален ризик од депресија, срцеви заболувања и рак. Исто тка содржи ниацин, кој го штити организмот од Алцхајмерова болест и губење на меморијата.

6.Ореви

Содржат најмногу омега-3 масни киселини, што можат да помогнат во намалување на холестеролот. Омега-3, се покажаа дека го подобруваат расположението и се борат против ракот, исто така, штитат од оштетување од сонце.

7.Авокадо 

Богато е со здрави, задоволувачки масти кои се корисни за намалување на холестеролот. Само едно авокадо има повеќе од половина влакна и помага во намалување на ризикот од срцеви заболувања.

8. Лук

Лукот е моќен борец кој може да го инхибира растот на бактерии, вклучувајќи ги и Ешерихија коли. Алицин, соединението кое се наоѓа во лукот, помага во намалување на холестеролот и крвниот притисок.

9.Спанаќ

Спанаќот содржи лутеин и зеаксантин, два антиоксиданти кои го подобруваат имунолошкиот систем, важни за здравјето на очите. Неодамнешните истражувања покажаа дека кај ракот, спанаќот е еден од најефикасните.

10.Грав

Јадење на грав, грашок и леќа четири пати неделно, може да го намали ризикот од срцеви заболувања дури за 22 проценти. Истата навика го намалува ризикот од рак на дојка.

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваLevi’s – нова продавница и колекција за есен/зима ’18
Следна објаваЛеoпард дезенот е хит на сезоната!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР