Зошто треба почесто да јадеме диња?

Зошто треба почесто да јадеме диња?

Едно од омилените летни овошја – дињата, не само што е идеална за хидратација на организмот, туку исто така и за здравјето.

Вкусни и ароматични, дињите содржат голем број на антиоксиданти кои го штитат телото од обична настинка и многу посериозни болести.

Во народната медицина, ова овошје се препорачува по обилно потење и е добро за нервниот систем. Со освежителната диња, последиците од убодите на инсектите поминуваат побрзо, но и кожата се опоравува побрзо ако изгори на сонце.

Дињата содржи хранливи материи важни за здравјето на очите. Покрај тоа што помага за остар вид, го штити окото од штетните сончеви зраци.

Нутриционистите истакнуваат дека големиот број на бета-каротен, кој освен во дињата, го има во сите жолто-портокалови плодови и зеленчук, им помага и на оние кои страдаат од астма, бидејќи тоа им помага во добивањето на кислород, со што се намалува ризикот од алергиските реакции

Со оглед на големите количества на калиум, дињите се препорачуваат и за оние кои страдаат од хипертензија. Калиумот му помага на телото да го ослободи вишокот на натриум и со тоа го намалува зголемениот крвен притисок. Калиум е потребен за регулирање на балансот на водата и игра важна улога во пренесувањето на електричните импулси до срцето. Растителните влакна од дињите се корисни за чистење на телото од штетни материи и претставуваат вистински рецепт за лечење на надуеност. Во исто време, изобилството на вода во дињата ги стимулира бубрезите.

Дињата треба да се јаде почесто бидејќи е преполна со витамини и други важни состојки неопходни за организмот.

СПОДЕЛИ
Претходна објава10 Елегантни и шик едноделни костими за капење – лето 2018!
Следна објаваЕдиторијал на CAMPER инспириран од живописните 90 -ти!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР