Зелениот зеленчук е во мода овој месец – во салати, оброци, па дури и во десерти. Денес ви нудиме рецепт за вкусен и здрав оброк – запечен спанаќ.

Состојки:

1 кг спанаќ
1 лажица маслиново масло
3 лажици стопен путер
4 лажици пармезан
2 јајца
2 чешниња лук
сол, зачини и бибер по вкус

ПОДГОТОВКА:

Исчистете и измијте го спанаќот, обарете го половина минута во солена вода, потоа оставете го да се цеди, па префрлете го во тавчето за печење.

На масло полека пржете го лукот со зачините, истурете во спанаќот и промешајте.

Загрејте го путерот и истурете го преку спанаќот.

Сега, прелијте го спанаќот со матените јајца и пармезанот, па ставете во рерна да се пече, се додека пармезанот и јајцата направат коричка.

Пријатен тек!

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваХороскоп за ден 02.05.2018 година!
Следна објава4 ненадминати икони на стилот!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР