Овесните снегулки се целосно потценети како супер храна. Имаме добри причини зошто ова би требало да се смени!

Овесните снегулки се навистина едни од најевтините прехранбени продукти во супермаркетот, а имаат добра причина да бидат супер храна, како и скапите гоџи или боровинки. Тие се полни со витамини и минерали како Б1, Б6, железо, магнезиум, биотин, силициум диоксид и многу растворливи и нерастворливи влакна.

Овесот го регулира нивото на шеќер во крвта
Растворливите влакна во комбинација со високата содржина на магнезиум го регулираат нивото на шеќер во крвта. Овесната каша ја има оваа комбинација. Ако страдате од честа желба за храна, треба да јадете овесни снегулки секој ден (по можност наутро). Бета-глуканот кој се наоѓа во овесот ја успорува деградацијата на јагленохидратите во тенкото црево и транспортот на гликозата во крвта и органите. Затоа, нивото на шеќерот во крвта полека се зголемува по оброците и не постои последователна потреба за дополнителна храна, односно страшна желба за ‘нешто’.

Овесната каша го детоксифицира телото
Влакната во овесот му помагаат на вашето тело да се ослободи од отровите кои постојано се акумулираат преку храната и околината. Овесната каша, исто така се наоѓа меѓу тајните детокс храни.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваХороскоп за ден 30.03.2018 година!
Следна објаваМега тренд: рамни чевли со отворени пети!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР