Во светот на социјалните медиуми, трендовите на храна се подеднакво важни и претставуваат мода и убавина. Чајот Matcha е еден од најновите трендови што мора да го совладате.

Matcha latte е најпознат варијанта кога се работи за овој вид на чај. Јапонскиот зелен чај од ситен прав, стана замена за кафе за многу љубители на уживањето, бидејќи содржи речиси двојно повеќе кофеин отколку црното кафе и има многу состојки кои му помагаат на здравјето.

Состојки за Matcha latte:

½ лажичка чај во прав или чај концентрат, 50 мл топла вода и 200 ml млеко (пена), во веганската верзија можете да го користите соја млеко.

Подготовка:

Ставете го прашокот во мал сад и измешајте го силно со 50 ml топла вода додека не се формира мазна течност. Додајте малку млеко со пена. Остатокот од млекото префрлете го во шоља и додајте го подготвениот чај. Засладете  со мед, карамела или агава сируп.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваХороскоп за ден 23.03.2018 година!
Следна објаваНајвлијателните женски фигури во надреализмот!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР