Ви ги прикажуваме резултатите од студијата која би можела да ве изненади. Станува збор за градови кои се сметаат дека се ослободени од стрес.

Фирмата Zipjet ја направи студијата по која ги рангира светските градови врз основа на различни податоци и фактори, за да дојдат до оние градови кои се најмалку стресни за живот. На прво место се наоѓа Штутгарт каде што секојдневниот живот поминува без никаков стрес.

За да го добијат резултатот, во 500 градови во светот биле измерени следните фактори:

Град: густина на население, зелени површини, сообраќајно оптеретување, часови со сонце, перцепција за безбедност, локален јавен транспорт

Загадување на животната средина: загадување на воздухот, загадување од бучава, загадување на светлина

Финансии и невработеност: долг по глава на жител, социјална сигурност, семејна куповна моќ

Население: ментално здравје, физичко здравје, родова еднаквост

Еве ја листата на 10- те stress-free градови на светот:

1. Stuttgart
2. Luksemburg
3. Hanover
4. Bern
5. Minhen
6. Bordeaux
7. Edinburg
8. Sydney
9. Graz

10. Hamburg

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваЧекор поблиску до изборот за официјален влогер на Скопје Сити Мол
Следна објаваХит костум од Zarа кој го имаат сите блокерки!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР