“Во паралелен универзум” е последниот проект на фотографот Ели Резкалах, кој креативно и директно ја покажува машката доминација над жените во рекламирањето, во средината на минатиот век.

Либанскиот фотограф Ели Резкалах, успеа да го стави своето име на светската мапа на важни личности во рок од неколку недели и тоа на 31-годишна возраст.

Главниот дел од иронијата, презентирана на профилот Instagram и останатите социјални мрежи, предизвика серијатa на фотографии кои го сочинуваат неговиот последен проект ‘In a parallel universe’ (“Во паралелен универзум”).

Проектот ja покажува јавната машка доминација над жените во рекламите од 40-тите, 50-тите и 60-тите години на минатиот век, но во обратната улога на главните протагонисти.

Со добра доза на хумор и директна визуелизација, овој уметник го осудува сексизмот на јавноста од тоа време, што за жал, сè уште може да се види во денешните секојдневни животни ситуации.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваЕдни од најбизарните уметнички дела создадени во историјата
Следна објаваКостимите за капење на Candice Swanepoel – ќе бидат хит на ова лето!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР