Градовите постојат со илјадници години – тие толку многу еволуирале од античките времиња, следејќи ги трендовите и технолошкиот развој,  и денес, ги сметаме за срцето на една државата …

Градовите ни нудат се што ни е потребно – од станбени единици, транспорт, комуникација, работа и едноставно се чувствуваме удобно за живеење во нив. Некои од нив ги сакаме, другите ги обожуваме, трети, не ни се на листата на омилени поради големата гужва, површната интеракција, недостаток на можности и лоши услуги.

Како резултат на тоа, многумина од нас сакаат да го поминуваат слободното време истражувајќи места надвор од големите градови или на убавите острови.

Кога зборуваме за островите, сите знаете дека постојат градови во светот кои се делумно или целосно сместени на острови или малку одвоени од копното. Тоа се всушност урбанизирани простори, кои не само што се импресивни, туку  неверојатно привлечни за туристите, како и за оние кои бараат ново место за живеење.

Денес ви ги претставуваме десетте најубави островски градови на светот – можеби еден од нив ќе ве привлече со својот шарм …

Lindau, Германија

 Santa Cruz del Islote, Колумбија

Isola dei Pescatori, Италија

Mexcaltitan de Uribe, Мексико

 Trogir, Хрватска

Nesebеr, Бугарија

 Flores, Гватемала

Malé, Малдиви

Manhattan, Њујорк

Venecia, Италија

СПОДЕЛИ
Претходна објаваХит на пролетната сезона е “bucket” торба!
Следна објаваЕдни од најбизарните уметнички дела создадени во историјата
Пилотот кој раководи со летот кој ја открива креативната страна на животот е вечен поддржувач на широката палета уметности, со хиперактивен печат. Без ефект на изненадување поради уметничкиот допир од мали нозе и израснувањето во семејна атмосфера на вистински уметници прават од него модерен боем, шармантен екцентрик, вистински гурман, патувач и трагач по креативитет низ секој агол на планетата. Затекнат во маркетингот и односите со јавност, не успева да се оддели од креативниот максимум во секоја сфера на живеењето.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР