Не за тестенини, леб, пица, а посебно не за хамбургери. Дознајте што се случува со вашето тело кога ќе го ослободите од јаглените хидратите од вашата исхрана.

Диетата со ниските јаглени хидрати и сите верзии на истата, е меѓу најпопуларните диети во светот. Но, каков е всушност ефектот со исфрлувањето на јаглените  хидрати како што се лебот, тестенините и компирите за нашето тело.

1. Станувате повитки
Кој јаде малку јаглени хидрати (помалку од 20 грама дневно), неговото тело автоматски се префрла на т.н. кетоза. Ова значи дека вашето тело ја повлекува енергијата директно од маснотиите.

Недостаток: на вашето тело му се потребни најмалку три дена за да влезе во кетоза. Непријатни, несакани ефекти во тоа време се проблеми како, главоболка, замор и васкуларни проблеми.
Сепак, не треба целосно да ги исфрлите јаглено хидратите. Конечно, тие исто така се наоѓаат во овошјето, кое никако не смеете да го исфрлите од вашата исхрана.

2. Помала желба за храна
Ниските јаглени хидрати го одржуваат шеќерот во крвта на исто ниво. Желбата за храна е нешто од минатото. Покрај тоа, диетата со употреба на ниски јаглехидрати, главно се состои од влакна, протеини и здрави масти, кои долго време ве прават сити.

3. Рамен стомак

Добриот ефект од исфрлањето на пица, тестенини и леб е рамен стомак.

Се прашувате зошто вашиот стомак е рамен? Многу едноставно! Бидејќи производите од пченица често ги иритираат цревата за време на дигестивниот процес.

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваЗимски шик: чевли од твид!
Следна објаваСевиља: Вила со традиционален луксуз како од соништата!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР