• Едноставен рецепт за здрава закуска – чипс од тивици кој не се пржи на масло!
 • Време на подготовка: 5 минути
 • Време на печење: 15-18 минути
 • Температура на рерната: 200 ° C
 • Потребно:
 • 200 гр. тиквички
  2-3 лажици брашно
  хималајска сол
  2-3 лажици маслиново масло
  по желба: рендан пармезан, бибер, црвен пипер, куркума, лук …
 • Загрејте ја рерната на 200 ° C
 • Исечете ги тиквичките со остар нож, тенко на 3-4 мм според ваша желба, можете и да ги излупите, а и не морате. Трклцата тиквички, едно по едно потопете ги во брашното и наредете ги во тавата за печење, на која претходно сте ја ставиле масната хартијата за печење. Наросете ги со маслиново масло, посолете ги и зачинете ги според вашата желба.
 • Печете ги во топлата рерна 40 минути додека не станат златни и крцкави. Извадете ги од рерната, префрелете ги на решетка и оставете ги да се изладат пред сервирањето.
 • Не дозволувајте да се сушат на масната хартија, зошто ќе станат меки, а не крцкави.

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваGigi Hadid ја откри тајната за нејзината негуваната коса!
Следна објаваХит кардиган: Гучи или Зара?
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР