Иако први јануари сега е далеку зад нас, славењето на Новата година се уште не е завршено …

Кинеската Нова Година допрва доаѓа, како и тајванскиот фестивал на фенери, кој се слави за време на првата полна месечина на кинеската Нова Година. Познат како Yuan Xiao Jie, овој динамичен настан ќе се слави помеѓу 2 март и 11 март, со многу возбудливи светлосни претстави, лантерни и петарди. Посебен фенер во форма на зодијакот на годината ќе го осветлува небото, а оваа година е во знакот на кучето.

Во јужниот дел на Тајван, огнометот ќе биде во центарот на вниманието, каде што може да се очекува вистинска звучна и светлосна треска. Ова е настан кој сите авантуристи мора да го посетат, барем еднаш.

За сега, уживајте во нашата галерија и планирајте го плека своето патување!

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваStuart Weitzman resort 2018 колекција!
Следна објаваТренд во уредување на домот – големо парче мебел и уметност!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР