Икеа направи вистинска сензација со својата нова маркетинг кампања која не остави без зборови. Без разлика дали е генијална или сосема погрешна, ние се уште не знаеме, но причината која се крие зад кампањата е пред се убава.

Што точно лежи зад оваа рекламна кампања? Секоја жена која е трудна и која тоа ќе го потврди на Икеа лист хартија, на кој треба да се измокри, ќе добие Sundvik детско креветче по половина цена.

Целата работа е осмислена едноставно на прв поглед. Под рекламното упатство е интегриран тест за бременост. Ако е позитивен, Икеа креветчето наместо 995 шведски круна, ќе го платите 495 (околу 45 евра). Бремените жени можат да заштедат дури 50 проценти од цената, ако се одлучат за оваа понуда.

Но, нас не интересира, како би функционирала целата работа? Дали една жена треба да го направи тестот во продавницата на Икеа ? Или е доволно само да ја покаже сликата на каса?

СПОДЕЛИ
Претходна објаваСнежана како главен протагонист на колекцијата Zara x Disney!
Следна објаваНова кампања DOLCE & GABBANA – пролет/лето2018!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР