Колку се ефикасни додатоците во исхраната пред вежбање?

Колку се ефикасни додатоците во исхраната пред вежбање?

 

Докажана храна пред вежбање, до сега беа банани, јаболки и путер од кикирики, но сега сите одеднаш зборуваат за додатоци во исхраната пред вежбањето која би требала да се зема за значително да се зголеми ефикасноста на нашиот тренинг.

Кои се всушност додатоците во исхраната кои треба да се земат пред вежбањето и каква е нивната ефикасност, е едно од главните прашања, кога станува збор за фитнесот.

Најчесто се тоа пијалоци со вкус на лимон, овошје од бобинки или ванила. Повеќето од нив содржат витамин Б, кофеин и аминокиселини, односно протеини.

Со овие состојки, телото добива поголема сила, што значи дека тренирањето е во голема мера олеснето и перформансите се зголемени. Сепак, пред тренингот можете исто така, да направите пијалаци од природни хранливи материи како здрава алтернатива и дополнување на редовна прехрана на фитнес режимот.

1. Кофеин
Кофеинот е еден од природните зајакнувачи на сила кој го наоѓаме во додатоците пред тренингот. Едноставо, испијте чаша кафе околу 30 минути пред тренингот. Докажано е дека побрзо ќе изгубите на тежината, бидејќи кофеинот им помага на вашите мускули во согорувањето на мастите. Со соодветно снабдување со кофеин, вашата енергија ќе трае подолго, а со самото тоа ќе го одработите тренингот на подобар и поефикасен начин.

2. Цвекло
Цвеклото е супер храна и вистински мултиталент кој ќе ви помогне да изгубите килограми. Сокот од цвекло ги зголемува перформансите за 24% и ја поттикнува регенерацијата на мускулите со антиоксиданти, железо и витамин Б, кој се ослободува во подолг временски период.

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваУпотребете ги кожните детали на правилен начин!
Следна објаваТоп 3 трендови во дизајнот на ентериер за 2018 година!
Пилотот кој раководи со летот кој ја открива креативната страна на животот е вечен поддржувач на широката палета уметности, со хиперактивен печат. Без ефект на изненадување поради уметничкиот допир од мали нозе и израснувањето во семејна атмосфера на вистински уметници прават од него модерен боем, шармантен екцентрик, вистински гурман, патувач и трагач по креативитет низ секој агол на планетата. Затекнат во маркетингот и односите со јавност, не успева да се оддели од креативниот максимум во секоја сфера на живеењето.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР