Алгата Chlorella е една од најстарите и најдобро истражуваните организми на нашата планета, а сепак повеќето луѓе никогаш не слушнале за неа. Штета, бидејќи секако вреди да се вклучи оваа алги во вашата исхрана, и од сега тоа и треба да го правите.

Името Хлорела е мешавина од грчкиот и латинскиот јазик, што значи нешто како “мало, младо зелено”, што не е изненадувачки, бидејќи оваа алга има голем дел од зелениот пигмент или хлорофилот. Хлорофилот во оваа алга е фасцинантно сличен на крвниот пигмент, хемоглобинот и често се нарекува “зелена крв”.

Иако микроскопска алга, хлорелата е вистинска енергетска бомба. Има највисоко ниво на хлорофил и највисока содржина на витамин Б12, како и многу протеини, вредно железо, бета-картон, фолна киселина, лутеин и алфа-линолеинска киселина. Редовното консумирање на хлорелата може да го зајакне имунолошкиот систем, да придонесе за нормална функција на метаболизмот и да го поддржи нервниот систем.

Хлорелата, станува се попопуларна во областа на здравата храна. Покрај зелената боја, ферментираната форма на алгата која е во прав верзија, има содржина на здрави масти од околу 50 проценти и се користи како замена за зеленчук за јајца или путер, но исто така и како база за вегетаријански намази.

 

 

СПОДЕЛИ
Претходна објаваНајубава шминка за пречекот на Новата година!
Следна објаваНајслатки зимски папучи за него и неа!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР