Бидете внимателни, среќниот семеен живот може да придонесе за зголемување на телесната тежина!

Katarina Henkе, професор по психологија на Универзитетот во Глазгов за „The Independent“ изјави, дека често пати преголемата тежина зависи од семејната среќа.

Какво влијание има семејниот живот врз тежината: 3 интересни факти

Во 2013 година, истражувачите и научниците од Соединетите Американски Држави дојдоа до разочарувачки заклучок: колку повеќе партнерите се задоволни од нивниот семеен живот, толку повеќе тежина ставаат на себе.

Затоа паровите кои почнуваат да живеат заедно треба да обрнат внимание на нивната тежина.

Во 2014 година, онлајн клиниката “UKMedik” објави дека 43% од жените, според наодите од истражувањата, добиле некој килограм повеќе по само една година во новите врски.

Во исто време, паровите кои не се толку задоволни со својот живот – ја задржаа нивната стара тежина. Но разводот, напротив, води до губење на тежината. Сепак, дали вреди да се направи таква жртва за тенка фигура? Се што треба да направите е  да ја намалите храната и редовно да вежбате.

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваБезнадежност и мелахонија во серијалот на Evelyn Bencicova
Следна објаваНови трендови кои треба да ги пратиме во 2018 година!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР