Нова шокирачка изложба се отвори во Centro Italiano per la Fotografia во Торино, претставувајќи стари фотографии на неколку јавни ѕвезди направени од папараци!

За папараците може да се каже дека се едни од најомразените во општеството, оние кои живеат од туѓиот живот, паразитираат од туѓата несреќа и интимност. Сепак, терминот „paparazzo“ (множина: paparazzi), беше претставен на светот преку Walter Santesso, кој беше фотограф во филмот La Dolce Vita режиран од Federico Fellini.

Така, во Италија настана ерата на папараците, кои го завземаа личниот простор на ѕвездите, на кои некогаш им ласкаше, а некогаш стануваа агресивни. Ерата на папараците го опседна светот, а својата кулминација ја достигна во 1997, по смртта на принцезата Дијана. За нејзината смрт, која настана под сомнителни околности, беа обвинети и папараците, кои како што беше соопштено, со автомобил ја следеле принцезата на Велика Британија.

Без разлика дали имате симпатии, или пак ја мразите нивната работа, сепак на крај на денот таа успева да ни го одвлече вниманието, па затоа во прилог можете да ја погледнете колекцијата која беше изложена во Турин.

 Kate Moss и David Bowie (2003)

Image may contain: 2 people, close-up

 Anita Ekberg ги пречекува папараците со лак и стрела (20.10.1960)

Image may contain: 1 person, standing and outdoor

Фотографот Tazio Secchiaroli се крие со својата камера во Рим (1958)

Image may contain: 1 person, car and outdoor

Brigitte Bardot заминува од The Hotel Forum во Рим (1965)

Image may contain: 2 people, people standing and people walking

Jackie Kennedy на прошетка низ Madison Avenue во Њујорк  (Октомври, 1971)

Image may contain: 2 people, people standing, people sitting, child and outdoor

Стриптизот на Aiché Nanà во ресторанот Rugantino во Рим (1958)

Image may contain: 13 people, wedding and crowd

Девојка која наликува на Marilyn Monroe се соблекува

Image may contain: one or more people and text

Don Gussoni со фотографот Giacomo Alexis во Рим (1959)

Image may contain: 2 people, people standing and night

Девојка која наликува на Marilyn Monroe, и маж во прегратка

Image may contain: one or more people, child and indoor

Soraya пристигнува на Termini Station

Image may contain: one or more people, car and outdoor

Исфрустрираниот Tazio Secchiaroli во Рим (1957)

Image may contain: 1 person, standing, wedding, child, shoes and outdoor

Stefania Sandrelli во Рим (раните 60-ти)

Image may contain: 1 person, indoor

Lucien Benedetti и Marina Meucci се спротиставуваат на фотографот, Рим (1965)

Image may contain: 1 person, standing and night

Танцот на Alain Delon и Romy Schneider во Brigadoon Restaurant во Рим (29.18.1961)

Image may contain: 3 people, night

Image may contain: 5 people, wedding

Anthony Steel ги избегнува фотографите во Рим (Август, 1958)

Image may contain: 5 people, people smiling

Suzie Kennedy (која е преправена во Marilyn Monroe) и жена која наликува на принцезата Дијана, минуваат улица

Image may contain: 2 people, outdoor

Sofia Loren во Ciampino Airport, Рим, на враќање од САД (14.11.1961)

Image may contain: one or more people, cloud, close-up and outdoor

 

 

 

 

 

СПОДЕЛИ
Претходна објаваЗимзелена празнична декорација во домот!
Следна објаваУникатна Paco Rabanne празнична кампања!
Најмладиот член на семејството кое ја создава креативната страна на животот нуди нова перцепција на авантуристичкиот дух кој цели кон откривање на креативитетот низ сите агли на Земјата. Со изострен вкус посветен на седмата уметност, со мелодична селекција и мотивациона природа се труди да ги доближи вредностите на неконвенционалниот стил на живот до помладата публика.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР