Десет години подоцна на осми овој месец и конечно се реализираше проектот за  изградба на музејот “Louvre” во Abu Dhabi. Градот-музеј е дело на познатиот архитект Jean Nouvel кој пак се оствари како резултат на договор помеѓу арапската и француската влада во 2007 година.

Здружението на француските музеи,(France museums) е задолжено да ги надгледува француските уметнички дела кои се тука дадени на позајмица, вклучувајќи посебна експертиза за тоа. Интересно е да се спомене дека за разлика од другите светски музеи Louvre во Abu Dhabi има за цел да ги негува заедничките цивилизациски уметнички придобивки.

Изградбата на музејот чинеше 450 милиони долари, а свечено беше отворен од страна на францускиот претседател Макрон и лидерот на арапските емирати Мухемед Ал Зајед. На отварањето беа изложени 300 уметнички вредни дела. Зданието го сочинуваат 55 одвоени згради. Пречникот на куполата изнесува 180 метри и го  прекрива скоро целоит комплекс. Во продолжение погледнете како изгледа  сето тоа. Величествено, зарем не?

 

СПОДЕЛИ
Претходна објаваЧеститки на Prince Harry и Meghan Markle!
Следна објаваСолта е вистински волшебник за здравјето и убавината!
"Art will remain the most astonishing activity of mankind born out of struggle between wisdom and madness between dream and reality in our mind!"! My main fields of interest are arts and culture, but I am easily adaptable to different types of topics. Intrinsic interest in these two fields, of which I have followed successive developments, and in their singular and profitable union: scientific abstraction and sensory rapture, ephemeral and predictive, the attribute of success and the spirit of ‘innovation. ---------------------------------------------------------------------------------- Со повеќе од солидни познавања на класичната уметност и со исклучителнo познавање на француската мода и стил на живеење, Маја ја презентрира убавината на уметноста во посебните мигови на секојдневието, нагласувајќи го акцентот на идиличните егзотични патувања. Формалната цел на убавината е страста на љубовта; (нејзина омилена изрека).

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР