4 состојки и 5 минути за совршен Chia џем!

4 состојки и 5 минути за совршен Chia џем!

Нашите баби, кралици во мини-производството на џемови, секогаш нè радуваат со тегла домашен џем. Иако ги обожуваме, време е и самите да направиме свој џем и тоа без многу шеќер.

Chia семињата, станаа чести гости на нашите чинии и смутија. Со нив предходно добро се запознавме, а денес ви носиме рецепт за џем од чиа семиња. Оваа супер храна е полна со незаситени омега 3 масни киселини, протеини и влакна. Звучи одлично и не бара кулинарски суперталент.

Овој чија џем ќе се вклопи во здравата и правилна исхрана:

Две шољички од вашето омилени овошје насецкајте го на мали парчиња и ставете ги во лонец 5-10 минути, односно додека плодот не почне да се претвора во кашеста маса.. Додадете 1-2 супени лажици мед и сок од лимон (износот на мед и лимон може да варира во зависност од киселината на овошјето, како и личниот вкус), а потоа измешајте со две супени лажици семки од чиа. Почекајте 5 минути додека смесата не се згусне, а потоа префрлете го џемот во теглички.

Чиа џемот е идеален за подготовка на колачи, да го додадете во јогурт, каша или мус, како и на традиционалниот начин со кришка леб.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваКако до лежерни и луксузни есенски комбинации?
Следна објаваИмај одлична седмица во Јавна Соба
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР