Како делува ѓумбирот?

Ѓумбирот е повеќегодишно растение кое може да расте на висина до 1 метар, а има корен што расте хоризонтално во должина од 20 см, кој е со бела и кафена боја, влакнесто ви внатрешност. Коренот на ѓумбир содржи етерични масла, чиј состав зависи од потеклото на растенијата. Главните производители на ѓумбир се Кина и Индија.

Во азиската култура, коренот на ѓумбир се користи главно како зачин. Но ѓумбирот е многу повеќе од тоа. Ѓумбирот ја намалува непријатноста на гадење и повраќање при патување, утринската мачнина во текот на бременоста и помага за подобро варење на храната.

За подобро функционирање на дигестивниот тракт и полесен желудник, потребно е да се внесе повеќе ѓумбир од количината што ја внесуваме со храната. Истражувањата покажаа дека за целосен ефект потребната доза е еквивалентна на 1000mg ѓумбир во прав.

Ѓумбирот има непроценлив придонес за намалување на чувството на непријатност што го следи гадењето и повраќањето. Неговата употреба е безбедна. Ефикасноста на ѓумбир ја покажаа бројни студии, во кои биле вклучени деца и возрасни.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваPharrell Williams ја претстави новата соработка со Adidas
Следна објаваОсвежителен летен десерт: Торта со џин тоник
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР