Будимпешта ги отвори вратите за делата на македонскиот реномиран вајар Жарко Башески.
После успехот во Марибор, оваа изложба во која се вклучени 18 уметници со повеќе од 50 дела, продолжува да ја освојува Европа.
После успехот во Марибор, оваа изложба во која се вклучени 18 уметници со повеќе од 50 дела, продолжува да ја освојува Европа.
Меѓународната ликовна изложба на тема миграции МИГ 21, од која дел е и уметникот Жарко Башески e претставена пред публиката во Будимпешта.
Делата кои ќе бидат изложени ќе зборуваат за политиката, за војните во Азија и Африка и за миграциите кои и понатаму продолжуваат да го моделираат светот. Жарко Башески заедно со останатите уметници ќе се обиде на суптилен начин да покаже дека светот кој го моделираат уметниците е хуманистички, токму онаков каков што ни треба.
Изложбата е поставена во галеријата Ferenczy Múzeumi Centrum и ќе трае до 08.10.2017 година.
СПОДЕЛИ
Претходна објаваЛансиран првиот македонски агрегатор на идеи за јадење – misejade.mk
Следна објаваСмела колекција за “cool” девојки -Alexander Wang!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР