Научниците измислија нов вид на чоколадо!

По осумдесет години, имаме иновација во областа на чоколадото. Швајцарскиот производител на чоколадо Barry Callebaut  произведува чоколадо од Ruby какао во прав, кое е одговорно за неговата боја.

Image result for barry callebaut ruby chocolate

Според зборовите на прозведувачот, Руби чоколадото е со природна боја има природен вкус кој не е горчлив, сладок или млечен, но во вкусот се чувствува мешавината од ситното шумско овошје.

Image result for barry callebaut ruby chocolate

“Руби чоколадата е поинаква, освежува и има лесна, кремаста текстура”, изјави Агнус Кенеди, експертот за чоколади.

Image result for barry callebaut ruby chocolate

“Вкусот е лесен и овошен, така што не сфаќате дека јадете чоколадо, потрошувачите ќе можат да го јадат повеќе од другите видови на конвенционално чоколадо.
Без разлика дали тоа е добра или лоша работа зависи од вашата гледна точка. ”

Image result for barry callebaut ruby chocolate

Новото чоколадо беше претставено вчера на настанот во Шангај, иако датумот кога ќе се продава чоколадо се уште е непознат, компанијата објави дека чоколадото наскоро ќе биде достапно низ целиот свет.

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваЕсенски тренд – металик кожни јакни!
Следна објава„Мрдни со прст“ за донација на училиштен прибор оваа недела на Школка
Пилотот кој раководи со летот кој ја открива креативната страна на животот е вечен поддржувач на широката палета уметности, со хиперактивен печат. Без ефект на изненадување поради уметничкиот допир од мали нозе и израснувањето во семејна атмосфера на вистински уметници прават од него модерен боем, шармантен екцентрик, вистински гурман, патувач и трагач по креативитет низ секој агол на планетата. Затекнат во маркетингот и односите со јавност, не успева да се оддели од креативниот максимум во секоја сфера на живеењето.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР