Дали сеуште чувате маици стари по неколку години, испрани, кои повеќе не се за носење надвор од дома?

Šta sve možete napraviti od starih majica

Ако вашиот одговор е да, ние ви нудиме неколку идеи кои ќе ви помогнат да им дадете на своите стари маици нова намена. Секој од нас тешко се отуѓува од некои стари работи, бидејќи тие не се само облека, туку носат спомени и убави сеќавања, за моменти или за луѓе кои не сакаме да ги заборавиме. И покрај сето ова, поради постојаното купување на нови работи, веројатно дојдовте во ситуација да во вашиот гардеробер немате доволно место за сите овие работи.

Бидејќи маиците се стари, избледени и веројатно искинати понекаде, не можете да ги донирате или дарувате, но можете да направите многу интересни и корисни работи од нив. Еве неколку примери:

Од стари маички можете да направите покривач или навлака за јорган. Исечете ја средината на предната страна на маичките и поставете ги на ткаенина што ќе го претставува дното на вашата прекривка. Потоа сошијте ги со рака или со машина – и тоа е тоа. На овој начин, вашите мајци ќе бидат со вас уште долго време.

Šta sve možete napraviti od starih majica

Можете да направите куќичка за вашето маче.

Šta sve možete napraviti od starih majica

Можете исто така да направите ленти за коса.

Šta sve možete napraviti od starih majica

Можете да направите мала патека за вашата бања, така што старите маици ќе ги исечете на тенки ленти и потоа ќе ги сплетете.

Šta sve možete napraviti od starih majica

Можете да најдете безброј идеи на Интернет, а ние ви претставивме само некои од нив.

Šta sve možete napraviti od starih majica

СПОДЕЛИ
Претходна објаваCradle столица на брендот Layer за Moroso!
Следна објава5 торби на Zara за оваа есен!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР