Стаклени скулптури во вид на крвни садови, срца и корени се дело на францускиот уметник Etienne Meneau.

Секое стаклено шише од серијата e „Strange Carafes“ е рачно надуено и додека многу од нив се технички функционални, некои од нив служат како скулпторски објекти, додека виното е затворено. Длабочината и дијаметарот на секое парче е таква што совршено одговара на количина од 750 ml вино.

“Мојата работа е комбинација на природата и геометријата, сакам да им дадам живот на предметите, тоа е иницијатор на мојата инспирација и мојот дизајн. Целата серија е жива геометрија и алгебра “, изјави францускиот уметник.

Иако изгледаат неблагодрно за перење и одржување, дизајнерот тврди дека миењето е многу лесно, како и со секое шише или вазна.

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваБезвременска кампања на Zarа со модели над 40 години!
Следна објаваKendall Jenner во новата кампања на La Perla!
Пилотот кој раководи со летот кој ја открива креативната страна на животот е вечен поддржувач на широката палета уметности, со хиперактивен печат. Без ефект на изненадување поради уметничкиот допир од мали нозе и израснувањето во семејна атмосфера на вистински уметници прават од него модерен боем, шармантен екцентрик, вистински гурман, патувач и трагач по креативитет низ секој агол на планетата. Затекнат во маркетингот и односите со јавност, не успева да се оддели од креативниот максимум во секоја сфера на живеењето.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР