Индонезиска културна престолнина, дом на на мајмуните макаки и првокласна туристичка дестинација за сите љубители на луксузот …

Ubud – zeleni dragulj Indonezije

Убуд е место во индонезиското острово Бали во областа Убуд., лоцирано помеѓу оризови полиња и стрмни рамнини. Замислен како центар на уметноста и културата, тој разви голем туристички сектор. Се наоѓа во ладни планини, само еден час возење северно од аеродромот, овој традиционален град е дом на едно од кралските семејства на Бали.Ubud – zeleni dragulj Indonezije

Самиот град има околу 30.000 жители, додека 13 населби го опкружуваат. Областа околу градот се состои од мали оризиво полиња и густи шуми. Името годобил од балинезискиот збор убад (лек), бидејќи е познат по лековити билки.

Напредокот на културата на овој град се случи во 1930-тите години од минатиот век, кога кралското семејство ги поттикнало странските сликари да дојдат и да ја научат балинезиска уметност.

До средината на 20 век, Убуд стана центар на културата на ова индонезиско острово.

Ubud – zeleni dragulj Indonezije

Градот е богат со музеи, како што е ренесансниот музеј Бланко, музејот Пури Лукисан, Нека -музеј на уметноста и музејот Агунг Раи. Исто така во близина е Музејот Рудан во Пелитан. Централниот дел на секоја веселба во овој град е традиционален танц Tek -ток со придружните зборови тек-ток, со различни комбинации на движења на телото и други звуци.

Ubud – zeleni dragulj Indonezije

Мајмуните се особено почитувани животни во Убуд. На падините на градот постои света шума од мајмуни, во која Падангтегал е голем храм на смртта, хиндуистички храм, во кој има околу 340 макаки мајмуни.

Ubud – zeleni dragulj Indonezije

Без разлика дали станува збор за љубители на уметност или авантуристи во потрага по нова туристичка дестинација, Убуд има многу што да понуди за сечиј вкус.

Со пријателска забелешка – не им пречите на мајмуните.

Ubud – zeleni dragulj IndonezijeUbud – zeleni dragulj IndonezijeUbud – zeleni dragulj IndonezijeUbud – zeleni dragulj IndonezijeUbud – zeleni dragulj IndonezijeUbud – zeleni dragulj IndonezijeUbud – zeleni dragulj Indonezije

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваCyndy Sherman | Критичка пародија како облик на масовната култура
Следна објаваКендал Џенер и Џиџи Хадид во новата есенска кампања на Фенди!
Пилотот кој раководи со летот кој ја открива креативната страна на животот е вечен поддржувач на широката палета уметности, со хиперактивен печат. Без ефект на изненадување поради уметничкиот допир од мали нозе и израснувањето во семејна атмосфера на вистински уметници прават од него модерен боем, шармантен екцентрик, вистински гурман, патувач и трагач по креативитет низ секој агол на планетата. Затекнат во маркетингот и односите со јавност, не успева да се оддели од креативниот максимум во секоја сфера на живеењето.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР