Ладен и сладок чоколаден Мартини коктел е феноменален за романтична вечер за двајца.

Потребни состојки за вкусен чоколаден алкохолен пијалок:

100 гр темно чоколадо
100 гр шеќер
150 ml вода

коктел:

4 коцки мраз
100 ml џин
50 ml вермут
какао во прав

Овој неверојатно вкусен коктел, може да се подготви со џин, но и со добар коктел од вотка, ќе има добар вкус.

Како да се подготви чоколадно мартини?

Во мал сад, ставете скршени парчиња чоколадо, а потоа додадете шеќер и вода. Загрејте и мешајте ги состојките на тивок оган додека не добиете густа хомогена смеса.

Во шејкер, или било кој соодветен сад здробете коцки мраз, додадете ја припремената мешавина од чоколадото, џин и вермут. Затресете го шејкерот неколку пати и прелејте во изладените мартини чаши.

Подготвениот коктел наросете го со какао во прав и сервирајте.

Čokoladni martini: neočekivana kombinacija ukusaČokoladni martini: neočekivana kombinacija ukusaČokoladni martini: neočekivana kombinacija ukusaČokoladni martini: neočekivana kombinacija ukusaČokoladni martini: neočekivana kombinacija ukusa

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваЗгодниот актер во кампањата на Hugo Boss!
Следна објаваCrystal Skye нов луксуз на небото!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР