Откритието кое ветува светла иднина во стоматологијата и за сите оние кои имаат проблеми со забите.
Стоматолозите дојдоа до револуционерни откритија, според кои за само 9 недели ќе имаме можност да ни израснат нови – сопствени заби.

Тимот од Универзитетот Колумбија предводен од д-р Џереми Мао осмислил шуплив био – уметок во кој се ставаат матични клетки и тие се вметнуваат во празнина во која се наоѓа коренот на забот. Уметокот со време сраснува со околното ткиво и ги поврзува матичните станици кои го поттикнуваат растот на нови заби.

“Забот кој ви недостасува ќе биде заменет со матични клетки од вашето сопствено тело, а потоа, благодарение на регенерација, забот ќе се спои со околните ткива и со други заби без да влијание на анатомија на вилицата”

Самиот процес се уште е во процес на тестирање и не е достапен за масовна употреба.

За повеќе информации во врска со ова откритие, погледнете го видеото…

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваФантастични модели во новата Christian Louboutin колекција!
Следна објаваНов Vichy Mineral дезодоранс без алуминиумски соли!
Пилотот кој раководи со летот кој ја открива креативната страна на животот е вечен поддржувач на широката палета уметности, со хиперактивен печат. Без ефект на изненадување поради уметничкиот допир од мали нозе и израснувањето во семејна атмосфера на вистински уметници прават од него модерен боем, шармантен екцентрик, вистински гурман, патувач и трагач по креативитет низ секој агол на планетата. Затекнат во маркетингот и односите со јавност, не успева да се оддели од креативниот максимум во секоја сфера на живеењето.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР