Стан со совршена сетлина е проект кој е дело на архитекти од Њујорк и Калифорнија – asap / adam sokol architecture practice pllc…

Овој пентхаус во Пекинг, со околу 250 м2, го доби своето име Apartment of Perfect Brightness по истоимената локална градина, редизајниран со фокус на природна светлина по барање на сопственикот.

Сопственикот исто така, побара од архитектите да се ослободи од нередот во станот, така што секој ентериерен sид ќе го претвори во единица за складирање со модуларни дрвени врати. Вкупно, сега има 132 прегради за складирање на работи, кои, кога се отворени, покажуваат ТВ, кревет, полици и друго, а кога се затворини шират аура на чист и минималистички пристап на естетиката.

На почетокот на проектот, тие го испитуваа концептот на совршена светлина, истражувајќи како различни бои и износот на дневна светлина влијае врз луѓето. Ова доведе до инсталирање на систем кој овозможува амбиенталната светлина да се менува од топла до студена, врз основа на времето од денот, времето од годината и светлосните услови на екстериерот. За да се привлече внимание веднаш по влегувањето во пентхаусот, архитектите ја фокусираа светлината во централниот дел на два акцентирани ѕида во форма на школки.

Penthaus sa savršenom dozom svetlosti

Image result for Apartment of Perfect Brightness

Image result for Apartment of Perfect Brightness

Image result for Apartment of Perfect Brightness

Image result for Apartment of Perfect Brightness

Image result for Apartment of Perfect BrightnessPenthaus sa savršenom dozom svetlosti

Penthaus sa savršenom dozom svetlosti

Penthaus sa savršenom dozom svetlostiPenthaus sa savršenom dozom svetlostiPenthaus sa savršenom dozom svetlosti

Заоблените надворешните ѕидови креираат совршено расположение со подеднакво заоблените внатрешни ѕидови во бањата, каде што секоја површина е покриена со мозаик плочки, кои создаваат чувство на Зен со аура на уживање.

Image result for Apartment of Perfect Brightness

Penthaus sa savršenom dozom svetlosti

СПОДЕЛИ
Претходна објаваТука ќе заборавите на сите ваши грижи!
Следна објаваAU79 во Мелбурн – рај за љубителите на кафе!
Пилотот кој раководи со летот кој ја открива креативната страна на животот е вечен поддржувач на широката палета уметности, со хиперактивен печат. Без ефект на изненадување поради уметничкиот допир од мали нозе и израснувањето во семејна атмосфера на вистински уметници прават од него модерен боем, шармантен екцентрик, вистински гурман, патувач и трагач по креативитет низ секој агол на планетата. Затекнат во маркетингот и односите со јавност, не успева да се оддели од креативниот максимум во секоја сфера на живеењето.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР