Париз е познат по своите многубројни споменици, сосема поинаков начин на живот, од врвни музеи до светска класа на модни куќи, кои го воодушевуваат целиот свет со неверојатни креации. Кога ќе го посетите Париз, колку и денови да престојувате, нема да ви бидат доволно, бидејќи зад секој агол ве чека нешто ново, интересно и несекојдневно.

Овој пат ви го претставуваме Terra Botanica, првиот европски тематски парк инспириран од природата и растенија, што е вистински пример за толку многу потребниот одржлив развој.

Terra Botanica - raj za ljubitelje zelenila

Овој необичен парк се наоѓа во Анже, во Франција и е дом на илјадници растенија – 275.000 различни видови, да бидеме попрецизни. Уникатна и забава флора и фауна, тука растат во екстремни климатски услови на стаклена градина, бидејќи неколку тематска простори во рамките на паркот – вклучувајќи го и Spice Road и Smart Garden, претставуваат единствена можност за сите посетителите кои сакаат да научат некоја нова вештина за градинарството.

Terra Botanica - raj za ljubitelje zelenila

Сепак, Тера Ботаника не се базира само на растенија. Покрај богатото ботаничко искуство, паркот има и многу други атракции, како што се возење во балон со топол воздух и прекрасен поглед на паркот, како и Јourney in a Nutshell, возење што ќе ве однесе низ фасцинантните дрвја.

Terra Botanica - raj za ljubitelje zelenila

Покрај тоа, паркот ви нуди уникатно искуство со холограмот или 4Д авантура по Лоара во минијатурни чамци, додека децата кои го посетуваат овој место, сигурно ќе си најдат забава со гигантските диносауруси и слично. До октомври оваа година, паркот Тера Ботаника ќе биде отворен… побрзајте, ако сакате да го посетите.

Terra Botanica - raj za ljubitelje zelenilaTerra Botanica - raj za ljubitelje zelenilaTerra Botanica - raj za ljubitelje zelenilaTerra Botanica - raj za ljubitelje zelenilaTerra Botanica - raj za ljubitelje zelenila

Покрај тоа, паркот ви нуди уникатно искуство со холограмот или 4Д авантура по Лоара во минијатурни чамци, додека децата кои го посетуваат овој место, сигурно ќе си најдат забава со гигантските диносауруси и слично. До октомври оваа година, паркот Тера Ботаника ќе биде отворен… побрзајте, ако сакате да го посетите.

Terra Botanica - raj za ljubitelje zelenilaTerra Botanica - raj za ljubitelje zelenilaTerra Botanica - raj za ljubitelje zelenila

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваГолемо враќање на Hawaii кошулите!
Следна објаваНајдобрите летни парфеми!
Пилотот кој раководи со летот кој ја открива креативната страна на животот е вечен поддржувач на широката палета уметности, со хиперактивен печат. Без ефект на изненадување поради уметничкиот допир од мали нозе и израснувањето во семејна атмосфера на вистински уметници прават од него модерен боем, шармантен екцентрик, вистински гурман, патувач и трагач по креативитет низ секој агол на планетата. Затекнат во маркетингот и односите со јавност, не успева да се оддели од креативниот максимум во секоја сфера на живеењето.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР