Top 6 pravila za bezbedno korišćenje slatkiša

Како да ги јадете омилените слатки, а да не се поправите?

Доколку својот живот не можете да го смислите без чоколадите и колачите, имаме неколку совети за вас.

Top 6 pravila za bezbedno korišćenje slatkiša

1. Најдобро е да ги јадете слатките на празен стомак. Така не морате да се грижите за тоа дали слатките ќе се ‘залепат” на стомакот.

2. Јадете само темно чоколадо со најмалку 75% какао.

3. Пред да консумирате слатки, испијте 2 чаши вода.

4. Јадете колачи со цимет и ореви, кои ќе ви овозможат доволно количество на витамин Е.

5. Бирајте слатки кои содржат пектин. На пример, желе и гумените бонбони.

Top 6 pravila za bezbedno korišćenje slatkiša

6. Најдобро е колачот сами да го спремите дома, од здрави намирници. На тој начин ќе ја контролирате содржината на колашите и бројот на калории.

Top 6 pravila za bezbedno korišćenje slatkiša

Уживајте во вашите слатки со овие мали трикови!

СПОДЕЛИ
Претходна објаваKraken – ултрамодерен чадор за заштита од сонце!
Следна објаваPaul Gauguin|The master of colours
Пилотот кој раководи со летот кој ја открива креативната страна на животот е вечен поддржувач на широката палета уметности, со хиперактивен печат. Без ефект на изненадување поради уметничкиот допир од мали нозе и израснувањето во семејна атмосфера на вистински уметници прават од него модерен боем, шармантен екцентрик, вистински гурман, патувач и трагач по креативитет низ секој агол на планетата. Затекнат во маркетингот и односите со јавност, не успева да се оддели од креативниот максимум во секоја сфера на живеењето.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР