Собата за дневен престој, вообичаено е најголемата просторија во станот или куќата. Во неа треба повеќе работи да се вклопат, како омилената гарнитура за седење, телевизорот, комодата а најчесто и трпезаријата. Вистинскиот дизајн на бои игра клучна улога, бојата на sидовите обезбедува пријатна атмосфера и ја создава визуелната врска помеѓу различните подрачја.

Изборот на бои зависи од неколку фактори. Еден од тие е големината – ако собата е голема, боите на некои sидови можат да бидат и потемни, а доколку собата е со помал простор, одлучете се за посветли нијанси.

Во просториите кои се осветлени од сонцето, можете да ги нагласите sидовите спроти прозорите со потемни нијанси. Ако просторијата е свртена кон север, може да доминираат азурните, портокаловите или жолтата боја.

Но не е секогаш можно да се нагласуваат sидовите со силни бои. Во помалите дневни соби, многу луѓе се одлучуваат за мебел во светли нијанси и на овој начин создаваат пријатна и весела атмосфера во домот.

 

 

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваПлати со поезија 2017 | 21 март | Divian Arts
Следна објаваОсвежете го sидот со знак и порака!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР