Што ги инспирира поетите, покрај нивните музи?

Едно е сигурно, од 1862 година тоа го прави кафето Julius Meinl! Уште со отворањето во Виена, на убаво место во центарот – Julius Meinl ја пронаоѓа совршената комбинација од зачини и зелено кафе за да стане омилено години и години по неговата смрт. Имено, настанот Плати со поезија веќе трета година традиционално го обележува светскиот ден на поезијата во Скопје, а оваа година на иницијативата се приклучува и Велес. Вашите стихови ќе послужат за плаќање на Вашето кафе во:
Dion на Кеј,
Nargile Caffe во Стара Скопска Чаршија,
Veneto Italian Restaurant во Skopje City Mall,
Nola Lounge Bar во Капиштец,
Badu Bar во Влае,
Juice Bar на Ленинова во Дебар Маало,
Revija Coffe&Lounge во Лептокарија,
BackYard Lounge Bar & Kids Area позади Су Ј.Б.Тито,
Square21 на ул. Македонија,
и
Ciao Caffe во Велес,

 

Настанот има свој фб-настан, Плати со поезија 2017, каде што може да ги следите новостите околу истиот.
Кога се двоумите, изберете поезија. За кафето, јасно е дека не се двоумите.
Ајде заедно да го прославиме 21ви март!

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваMarciano со елегантна и женствена линија за 2017!
Следна објаваБои во собата за дневен престој!
Задолжена за најблагорoдната навика, наклонетоста кон книги. Стои на ставот дека умереноста е универзален клуч, нејзината перфекционираност јасно ги селектира информациите со кои врши промоција на книжевната уметност. Живеејќи неколку животи паралелно - како читател и автор, приврзаничка е на ендемичниот вид на автори, модерен конзервативец кога се во прашање вредностите на животот, а истовремено, вечна вљубеничка во убавото.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР