The New York Post oбјави дека пиењето кафе, може да помогне да се намали оштетувањето на црниот дроб, што е поврзано со претерана консумација на нездрава храна и алкохол. Новата студија од Англија докажа, дека дневно консумирање на две шољи кафе се поврзани со нискиот ризик за оштетување на црниот дроб. Но, истражувачите предупредуваат дека нивните откритија зависат од различните причини на внатршната состојба на организмот, така да дебелината и дијабетесот, не се земени во предвид.

Исто така не се сигурни дали начинот на кој го спремате кафето е клучно за неговиот бенефит. Главниот автор, доктор Oliver Kennedy од универзитетот во Southampton, го објасни тоа на овој начин: “Кафето е сложена смеса која содржи на стотини хемиски споеви и не е точно познато, кои од нив се одговорни за заштита на црниот дроб.” Спак некои од тие споеви се корисни. Само бидете сигурни, дека своето кафе го пиете без шеќер.

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваНаправете го празниот и досаден sид во необична галерија!
Следна објаваMoschino се фокусираше на рециклирана мода за есен 2017!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР