Патувањата по светот не се резервирани само за парови, најдобри другарки, пријатели и друштво –  девојки и жени, одважете се и заминете сами на патување! Женското соло патување е исполнето со чувство на слобода, љубопитност и сопствено исполнување. Филмовите како “Eat, Pray, Love” и “Wild“, би можеле да ве потикнат на размислување за таа одлука, а ние ви предлагаме 9 совети, кои мислиме би требало да ги примените за да бидете посигурни на патувањето.

Направете фотокопија на документите и ставете ги во патната торба.

Секогаш редовно јавувајте и се на фамилијата и пријателите.

Осигурајте едноставен пристап на сите свои документи кои секогаш ги носите со себе и имајте број на контакти за хитни потреби (никогаш не држете го сето тоа во торбичката).

Не истакнувајте се дека патувате соло, дури ни во хотелот.

Секогаш имајте парична резерва со вас.

Облекувајте се како локалното население.

Отфрлете ја вашата чанта и набавете добар, сигурен ранец.

Спријателете се со останатите соло патници.

Кажете “НE” и верувајте и на својата интуиција.

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваМодна револуција во мартовскиот Vogue!
Следна објаваЧасовник кој го покажува времето со мирис!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР