Во сабота, 11.02.2017 г. со почеток во 20 часот, во реновираниот Салон на Македонската опера и балет ќе се одржи изведба на популарната opera buffo, „Севилскиот бербер“ од Џоакино Росини. Авторската екипа е составена од: Диригент, Ѓурѓица Дашиќ. Режисер е Урсула Хорнер (Австрија), Асс.режисер: Љупка Јакимовска , сценограф, Марија Ветероска, костимограф: Марија Пупучевска, светло дизајн: Васко Лисичов, концерт мајстор: Верица Ламбевска, Асс.хор мајстор: Јасмина Ѓорѓеска.

Изведувачката екипа ја сочинуваат и неколку гости: Фигаро: Маријан Јованоски, Розина: Јелена Кончар (Србија), Гроф Алмавива: Кристијан Колиа (Италија), Дон Базилио: Делјан Славов (Бугарија), Дон Бартоло: Невен Силјановски, Берта: Злата Тошевска, Фиорело: Кристијан Антовски, Амброзио: Саша Смилевски.

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваМоден тренд волани и линии!
Следна објаваСупер моделот Gigi Hadid креираше за Tommy Hilfiger!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ