Дали можеби знаете каде е снимен познатиот филм “Passion” во режија на Mel Gibson? Тоа е познатото место Matera кое е сместено во карпести зидини, а е лоцирано нa најистакнатиот дел на штиклата од чизмата.

Ова питорескно гратче е создадено од остатоци од пештерата на средновековниот град Sassi Di Matera, кој е стар римски град сместен во регионот Basilicata.

Овде куќите се слоевито поставени и се исклесани од камен. Ако појдете на разггледување на ова прекрасно место, ќе бидете фасцинирани од спектакуларните пејсажи кое тоа ги пружа, а сето тоа, надополнето со убавините на двете езерца Rione Sasso Barisano Rione Sacco  и Caveoso.

Позначајни зданија кои можете да ги посетите се катедралата “Piazza della Civita” која датира од XIII век и “Palazzo Lanfrachi”, музеј од седумнаесетиот век кој изобилува со вредни уметнички дела. Покрај овие две знаменитости позначајно место е и црквата “Tramonato castle”, изградена во арагонски стил, а во моментов е во тек голема реставрација на истата.

Прекрасна туристичка дестинација за сите љубители на историјата, уметноста и археологијата. Погледнете го!

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваНовите сандали на Zarа кои треба да ги видите!
Следна објаваАндријана Мациев| “Живот во бои”
Art will remain the most astonishing activity of mankind born out of struggle between wisdom and madness between dream and reality in our mind!! Со повеќе од солидни познавања на класичната уметност и со исклучителнo познавање на француската мода и стил на живеење, Маја ја презентрира убавината на уметноста во посебните мигови на секојдневието, нагласувајќи го акцентот на идиличните егзотични патувања. Формалната цел на убавината е страста на љубовта; (нејзина омилена изрека).

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР