Дизајнерката Mariana Fernandez Folberg ги креираше овие зимзелени светлечки растенија, за кои не морате да се грижите дали ќе се исушат или дека ќе бидат незабележани. Ботаничкиот свет, отсекогаш ја интересирал Marianа како индустријски дизајнер, зошто како самата вели “секое растение има своја единствена естетика која служи на одредена фукнција или потреба .”

За изработка на овие светлечки растенија, таа одлучила да се фокусира на различни видови листови и новните “вени”, кои ги пренесуваат водата и минералите од коренот до листот. Lamp Plant светилките се опремени со LED акрилни листови кои го пренесуваат светлото низ гравираните вени од базата до врвот на растението , притоа создавајќи меко зелено светло. Секоја светилка е уникатна, секој лист поединечно е свиткан како би се создал единствен органски облик, токму така, како што самата природа го прави.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваКако да создадете своја модна колекција од 15 парчиња!
Следна објаваНеделен репертоар на Драмскиот театар (06.02 – 12.02)
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР