Човечкото тело произведува витамин Д како одговор на изложеност на сонце. Едно лице, исто така, може да го зголеми внесот на витамин Д преку одредена храна или додатоци. Витаминот Д е неопходен од неколку причини, вклучително и одржување на здрави коски и заби. Исто така, може да заштити од низа болести и состојби, како што е дијабетес тип 1. И покрај своето име, витаминот Д не е витамин, туку прохормон или претходник на хормон. 

Витамините се хранливи материи што телото не може да ги создаде, така што човекот мора да ги консумира преку исхраната. Сепак, телото може да произведе витамин Д. Во овој напис, ги разгледуваме придобивките од витаминот Д, што се случува со организмот кога луѓето не го добиваат доволно и како да се зајакне внесот на витамин Д.

1. Здрави коски

Витаминот Д игра значајна улога во регулирањето на калциумот и одржувањето на нивото на фосфор во крвта. Овие фактори се од витално значење за одржување на здрави коски. На луѓето им треба витамин Д за да им овозможат на цревата да го стимулираат и апсорбираат калциумот и да го поврати калциумот што бубрезите инаку би го излачувале. Недостаток на витаминот Д кај децата може да предизвика рахитис, што доведува до сериозно појава на лакотниот изглед поради омекнување на коските. Слично на тоа, кај возрасните, недостатокот од витамин Д се манифестира како остеомалазија или омекнување на коските. Остеомаламијата резултира во лоша густина на коските и мускулна слабост. Недостаток на витамин Д може да се претстави и како остеопороза, за која над 53 милиони луѓе во САД или бараат третман или се соочуваат со зголемен ризик.

2. Намален ризик од грип

Прегледот за постојните истражувања за 2018 година посочи дека некои студии откриле дека витамин Д има заштитен ефект против вирусот на грип. Сепак, авторите разгледувале и други студии каде витаминот Д го немал овој ефект врз ризикот од грип. 

3. Здрави доенчиња

Недостатокот на витамин Д има врски со висок крвен притисок кај децата. Една студија во 2018 година открила можна поврзаност помеѓу ниското ниво на витамин Д и вкочанетост во артериските sидови на децата. Американската академија за алергија астма и имунологија (AAAAI) укажува на тоа дека доказите упатуваат на поврзаност помеѓу ниската изложеност на витамин Д и зголемен ризик од алергиска сензибилност. Пример за ова се деца кои живеат поблиску до екваторот и имаат пониски стапки на прием во болница за алергии, плус помалку рецепти на епинефрин-автоинтектори. Тие исто така имаат помала веројатност да имаат алергија од кикирики. ААААИ исто така ја истакнува австралиската студија за внес на јајца. Јајцата се вообичаен извор на витамин Д. Децата кои започнале да јадат јајца по 6 месеци, поверојатно е  да развијат алергии на храна отколку децата кои започнале на возраст од 4-6 месеци. Понатаму, витаминот Д може да ги зајакне антиинфламаторните ефекти на глукокортикоидите. 

4. Здрава бременост

Прегледот за 2019 година сугерира дека бремените жени кои имаат недостаток на витамин Д може да имаат поголем ризик од развој на прееклампсија и раѓање предвремено. Лекарите исто така асоцираат на лошиот статус на витамин Д со гестациски дијабетес и бактериска вагиноза кај бремени жени. Исто така е важно да се напомене дека во една студија во 2013 година, истражувачите асоцирале на високо ниво на витамин Д за време на бременоста со зголемен ризик од алергија на храна кај детето во текот на првите 2 години од животот.

Недостаток

Иако телото може да создаде витамин Д, недостаток може да се појави од многу причини.

Причини

Тип на кожа: Потемна кожа, на пример при сончање, ја намалува способноста на телото да ги апсорбира ултравиолетовите зрачења Б (УВБ) зраци од сонцето. Впивањето на сончевата светлина е неопходно за кожата да произведува витамин Д. Сончање на сонцето: Средство за сончање со фактор на заштита од сонце (SPF) од 30 може да ја намали способноста на организмот да го синтетизира витаминот за 95% или повеќе. Покривањето на кожата со облека може да го спречи и производството на витамин Д, исто така.

Географска локација: Луѓето кои живеат на север или во области со големо загадување, работат ноќни смени или се почесто престојуваат во домот, треба да  консумираат витамин Д од извори на храна, секогаш кога е можно.

Доење:  Мајките кои дојат, имаат потреба од додаток на витамин Д, особено ако имаат темна кожа или имаат минимална изложеност на сонце. Американската академија за педијатрија препорачува сите доилки кои дојат да добиваат 400 меѓународни единици (IU) на ден, орален витамин Д. Иако луѓето можат да земаат додатоци на витамин Д, најдобро е да се добијат витамини или минерали преку природни извори кога е тоа можно.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваЛесни и модерни модели на сандали за интересни летни комбинации
Следна објаваНајубави сандали со ремени за ова лето!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР