Во земјата на гејзерите и воедно најголемиот број на термални води во светот е една од десетте најбогати држави секој десети жител во текот на својот живот има напишно по најмалку една книга. Да, драги наши читатели убаво прочитавте!

Станува збор за Исланд. Во оваа далечна земја продавниците работат до шест часот попладне, додека книжарниците работат до десет часот а некои дури и до полноќ.

Обичај на жителите на главниот град Рејкјавик е да седат до доцните вечерни часови и да читаат книги. Треба да споменеме дека стапката на писменост тука изнесува 99,99%. Исланд е литературен рај за писателите и за љубителите на пишаниот збор. Ниедна друга нација не се идентификува преку литературата како Исланѓаните. Жителите на оваа земја се посебно горди на своите Саги (вид литературен жанр). Сагите оставиле посебен траг во светската литература како на пример на епитафот на познатиот аргентински писателJorgeu Louis Borgeus стои цитат од исландска сага.

Најпознати исландски писатели се; Sjon, Arnaldur Indroason, Yrsa Sigurdadottier и мн. други.

036ef4bcaef2828f8043725eefb0dafd

2015-Arctic-IcelandGreenland-iS

A second-hand bookstore is seen in Reykjavik, Iceland.

5120508384_9c0f604bc8_b

Iceland,_Carta_Marina

tumblr_mtqntciSlC1sig0xgo1_1280

reykjavik-iceland-europe

Reykjavik_940x450

tunel libros

Reykjavik-House-in-Iceland-idea+sgn-by-Moomoo-Architects-2

reykjavik

Jólabókaflóð

nota7934_imagen7117

СПОДЕЛИ
Претходна објаваХороскоп од 22.08. – 28.08.2016 година!
Следна објаваНајскапата вила на светот
Art will remain the most astonishing activity of mankind born out of struggle between wisdom and madness between dream and reality in our mind!! Со повеќе од солидни познавања на класичната уметност и со исклучителнo познавање на француската мода и стил на живеење, Маја ја презентрира убавината на уметноста во посебните мигови на секојдневието, нагласувајќи го акцентот на идиличните егзотични патувања. Формалната цел на убавината е страста на љубовта; (нејзина омилена изрека).

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР