Вин Дизел непрепознатлив во улога на ловецот на вештерки.

Last_Witch_Hunter_IMG1_big

Последниот ловец на вештерки стои помеѓу човештвото и комбинираните сили од најпознатите застрашувачки вештерки во историјата. Современиот свет има многу тајни, но најмногу восхитувачка тајна од сите е дека вештерките уште живеат меѓу нас; натприродни суштества кои имаат намера за ослободување на црната магија врз светот. Армиите на ловци на вештерки се борат против натприродните сили низ светот со векови, вклучувајќи го Каулдер – храбар воин, кој успеал да ја убие моќната КРАЛИЦА вештерка, уништувајќи ги и нејзините следбеници во процесот.

Last_Witch_Hunter_IMG2_big

Во моментите непосредно пред нејзината смрт, кралицата ќе фрли клетва врз Клаудер со нејзината бесмртност, засекогаш разделувајќи го од неговата сакана сопруга и ќерка во задгробниот живот. Денес Каулдер е само еден од неговиот вид останат, и има поминато векови во лов на непријателските вештерки, се додека копнее по изгубените најблиски. Сепак, непознато за Клаудер, кралицата вештерка е воскресната и бара одмазда на нејзиниот убиец предизвикувајќи епска битка што ќе го одреди опстанокот на човечкиот род.

Last_Witch_Hunter_IMG3_big

Кино посетителите ги очекува интензивна и оригинална фантастична авантура, прекрасни визури и сцени на одлични борби. „Последниот ловец на вештерки“ не воведува во сложената митологија исполнета со шокантни насилства, предавства и незаборавни ликови. Сместен во досега невиден свет, ова е приказна за осумстогодишната борба на еден човек против војската на злобни надчовечки суштества кои сакаат да го уништат човештвото. Светската акциона ѕвезда Вин Дизел се јавува како продуцент и го толкува ликот на Каулдер, стариот заштитник на човештвото кој го изгубил своето семејство и пријателите, а изгледа дека својата надеж ја пронаоѓа во борбата против мрачните сили.

Last_Witch_Hunter_IMG4_big

Инспирацијата за Каулдер и неговата приказна Дизел ја пронашол во својата страст за видео игри – поточно во играта ‘Dungeons and Dragons’ во која негов омилен лик бил Малкол, темниот елф и ловец на вештерки. „Отсекогаш сакав да снимам акционен филм сместен во светот на фантазијата. Кога пред пет години го запознав сценаристот Кори Гудман разговаравме со воодушевување за играта и ете на крајот завршив во рака со одлично сценарио за ловецот на вештерки.“

Last_Witch_Hunter_IMG5_big

Премиерното прикажување на „Последниот ловец на вештерки’’ пред македонската публика бешe на 29.10.2015, по што филмот е поставен на редовната кино програма во Cineplexx.

Divianarts.com е медиумски покровител на кино Cineplexx МК.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваZara Home: Мини колекција 2015
Следна објаваСладок мал стан [36 м2]
Воден од премисата дека патувањата се празник за душата, а убавиот топол дом нејзино единствено прибежиште, во рамки на креативната страна на животот ги промовира содржините со кои ги збогатува ваквите видици. Неуморен трагач по малите животни радости, со космополитски дух, неизмерна љубов кон животните и пасија кон сите уметнички форми на емотивна експресија. Вљубеник во минимализмот, алтернативната музика, пишаниот збор на Мураками и шармот на Јужна Франција.

НЕМА КОМЕНТАРИ