Драги мои дами, дали би сакале барем еден викенд да се чувствувате како Италијанки?!

Италијанските жени важат за едни од најубавите жени во светот, а знаат дека самодовербата е една од најважните особини кај жената. Секоја жена треба да сфати дека е убава, многу повеќе од внатре. Да се наликува на една италијанка мои дами, правило број 1 е секогаш да бидете средени. Негувајте се редовно. Посетувајте и салони за убавина ако сте во можност. Имајте секогаш средени нокти и фризура. Бакнувајте се почесто со вашиот партнер, 75% од Италијанките го прават тоа повеќе пати неделно. Никогаш не си ги скратувајте своите задоволства, вие заслужувате да бидете сакани и задоволни. Вистинските италијански жени добро знаат дека љубовта доаѓа преку желудникот, затоа кога ќе седнете во ресторан уживајте во храната наместо да ги броите калориите.  Во Италија се многу популарни аперитивите. Најпопуларен е “Negroni coctail” (aperitivo), кој е составен од кампари, вермут, и џин. Аперитивот се конзумира пред јадење со цел да го стимулира вашиот апетит. Зборот доаѓа од латинскиот збор “Aperire” што значи “да се отвори”. Сувита и бели вина истотака се користат како аперитиви, најмогу се пијат следниве пијлоци; “Cinzano”, “Campari”, “Vermouth”, “Amaro”, “Salers”, “Suzi”.  Секако дека најпознати јадења во Италија се њоките, пиците, пастата, шпагети. Ако сте љубители на десертите најдобар избор се секако “Канолите”. Да напоменеме дека ниеден италијански специјалитет не оди без чаша црвено вино.

Драги мои дами употребете ја оваа магија на живеење барем еден викенд и уживајте во животот!!

firenze12ib29

enjoying-venice-italy-marie-claire-turkey_viola-kowal-_arhitektura-1

4007-Le-21eme-Adam-Katz-Sinding-Zhanna-Romashka-Chiara-Ferragni-Milan-Fashion-Week-Fall-Winter-2013-2014_AKS8528

01

va-masters-of-style

66591647

images home_img1400_v2

Screen shot 2013-03-21 at 11.12.45 AM

recipes_cannoli

53f1c4cd49ac62b88deca8752c9c6aab

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објава[Филм] Ент-мен
Следна објаваГардеробер како излог или како сцена од култниот Секс и градот !
Со повеќе од солидни познавања на класичната уметност и со исклучителнo познавање на француската мода и стил на живеење, Маја ја презентрира убавината на уметноста во посебните мигови на секојдневието, нагласувајќи го акцентот на идиличните егзотични патувања. Формалната цел на убавината е страста на љубовта; (нејзина омилена изрека).

НЕМА КОМЕНТАРИ