0

Кога првпат ќе стапнете на овој живописен остров, позитивната енергија која таму владее не може да ве заобиколи. Пред очите се наоѓа малиот плоштад со неколку ресторани, а оттаму се протега мала, но сончева уличка која непрестано сјае. Тесните куќи наредени во низа се со едноставна архитектура, а не се повисоки од два ката. Сите фасади се обоени во поинакви, светли и живи бои кои претставуваат заштитен знак на семејствата, а се главната карактеристика на Бурано – најшарениот остров во светот.

1

Островот Бурано се наоѓа во Венецијанската лагуна, покрај островот Торчело во северниот дел од лагуната. Налик на Венеција има канали кои го делат на помали делови, а денес е најпознат по производството на тантела и шарените фасади на куќите. Легендата вели дека се така бојадисувани за да рибарите умеат да ги препознаат своите домови во маглата. Оддалечен е само 7 километри од Венеција, до каде може да се пристигне со венецијанскиот трамвај – вапорето. Со мост е поврзан и со соседниот остров Мазорбо, а денес овде живеат нешто повеќе од 2700 жители. Доколку патот ве води накај Венеција, не пропуштајте да го посетите и овој колоритен остров.

2

3

4

5

6

7

8

15

10

11

12

13

14

9

СПОДЕЛИ
Претходна објаваНаправи сам | Декоративни кутии
Следна објаваЕдна светла точка | Clèment Morin
Воден од премисата дека патувањата се празник за душата, а убавиот топол дом нејзино единствено прибежиште, во рамки на креативната страна на животот ги промовира содржините со кои ги збогатува ваквите видици. Неуморен трагач по малите животни радости, со космополитски дух, неизмерна љубов кон животните и пасија кон сите уметнички форми на емотивна експресија. Вљубеник во минимализмот, алтернативната музика, пишаниот збор на Мураками и шармот на Јужна Франција.

НЕМА КОМЕНТАРИ