Полскиот уметник Jacek Yerka е роден во 1952 година, дете на родители уметници, така што тој израснал со мирис на боја и опкружен со хартија, мастило, бои и четки. Yerka секогаш бил наколонет кон проучување на астрономијата и медицината, но ја открил убавината на бојата пред својот последен испит и со тоа влегува во мистериозниот свет на боите. Уметникот во најголем дел е инспириран од холандските слики од XV век.

Jacek Yerka сепак на крајот се школува на ликовна академија, исто како и неговата мајка и татко. Yerka добива признание од скоро сите различни Sci-Fi ентузијасти и писатели на фантастични романи.

surreal-paintings-jacek-yerka-9

surreal-paintings-jacek-yerka-13

surreal-paintings-jacek-yerka-10

surreal-paintings-jacek-yerka-3

surreal-paintings-jacek-yerka-11

surreal-paintings-jacek-yerka-7

surreal-paintings-jacek-yerka-5

surreal-paintings-jacek-yerka-12

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваПариз низ објективот на една камера
Следна објаваСтан за младо семејство
Пилотот кој раководи со летот кој ја открива креативната страна на животот е вечен поддржувач на широката палета уметности, со хиперактивен печат. Без ефект на изненадување поради уметничкиот допир од мали нозе и израснувањето во семејна атмосфера на вистински уметници прават од него модерен боем, шармантен екцентрик, вистински гурман, патувач и трагач по креативитет низ секој агол на планетата. Затекнат во маркетингот и односите со јавност, не успева да се оддели од креативниот максимум во секоја сфера на живеењето.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР