21

Снежниот був е највеличенствената птица на зимата; единствена од сите 225 видови на бувови – ова е був кој лови во текот на денот. Дека оваа птица совршено се вклопува со снегот и сето она што го носи зимата сведочи и фотографијата на Rob McKay.

Бувовите се прекрасни ноќни грабливки кои имаат „човечки лик“. Очите и клунот им се поставени исто како и очите и носот кај човекот. Кај некој видови бувови, очите се со иста големина како и човечките, зениците се големи и на тој начин ја собираат максималната количина светлина.

СПОДЕЛИ
Претходна објава5 инсајдерски совети за авторите
Следна објаваПрвиот трејлер за Малиот Принц
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР