Течностите во природата се наоѓаат во најразлични форми- меурчиња, капки, млазови или огромни водени површини. Неколку научници од универзитетот Paris Diderot, со помош на камери со брзи движења успеаа одблиску да ги снимат движењата и однесувањето на различни видови течности во природата како што се капките дожд, утринската роса, морската пена на брановите која создава спреј во воздухот од кој настанува дождот и сл.

Целта на овој експеримент е подобро да се разберат сите форми на течностите и колку се тие важни за светот околу нас и секако, да се направат прекрасни и несекојдневни фотографии од овој феномен.

1

2

3

4

5

6

7

8

910

СПОДЕЛИ
Претходна објаваБожиќно одело
Следна објаваСнежна бајка во домот
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР