Во далечната 1967 година, многумина сметале дека овој проект е едноставно невозможен во тоа време. Сепак, за генијалниот данско-американски дизајнер Jens Risom било предизвик да дизајнира монтажен објект, чија цена нема да надмине 25.000 долари. Резултатот е неверојатната монтажна куќа Block Island Cabin наменета за одмор на семејството, која била создадена пред повеќе од четири децении, а се користи и денес. Монтажната викендица се’ уште гордо стои на островот со мал камен ѕид околу неа. И покрај тоа што 97-годишниот дизајнер ги смалил своите летни посети, неговото семејство и натаму ужива во нејзините вредности. Со величенствениот плафон, големиот стаклен ѕид кој ја внесува природата во ентериерот и топлите дрвени површини, монтажната колиба е инспирирана од младоста која архитектот ја поминал во Данска, како и нејзините живописни домови. За 60-тите години ова било ,,освежувачка и револуционерна’’ архитектура, а дизајнерот бил бил посебно фасциниран од рустичниот стил. Ентериерот е воздушест, со прекрасна колекција на винтиџ декорации кои се семејно богатство, додека дрвената конструкција добила нов стаклен ѕид со кој бил заменет стариот и дотраен ѕид. Преубавиот камин во дневната соба и удобниот декор им овозможуваат на станарите да уживаат во идиличните дни од одморот. Дрвената монтажна викендица се простира на две нивоа. Првото ниво има две спални соби, бања, кујна и дневна соба со трпезарија, додека горниот кат содржи дополнителни соби за спиење. Рустична колиба со безвременска убавина – совршена за викенд, зар не?

001

002

003

004

005

006

007

008

009

010

012

СПОДЕЛИ
Претходна објаваМали и убави станови (4.дел)
Следна објаваZara Home: Празнична магија во домот
Воден од премисата дека патувањата се празник за душата, а убавиот топол дом нејзино единствено прибежиште, во рамки на креативната страна на животот ги промовира содржините со кои ги збогатува ваквите видици. Неуморен трагач по малите животни радости, со космополитски дух, неизмерна љубов кон животните и пасија кон сите уметнички форми на емотивна експресија. Вљубеник во минимализмот, алтернативната музика, пишаниот збор на Мураками и шармот на Јужна Франција.

НЕМА КОМЕНТАРИ